Friday, June 14, 2024
Home Aktualitet

Aktualitet

Rritet nafta, bien bursat, rubla në pikiatë, pas sanskioneve ruse

Nafta e papërpunuar shënoi rritje, ndërsa rubla ra me gati 30%, duke arritur një nivel të ri të ulët rekord të hënën, pasi vendet...

Shqipëria mbyll hapësirën ajrore për avionët rusë

Shqipëria i është bashkuar Bashkimit Europian në masat shtrënguese kundër Rusisë, si përgjigje për agresionin e saj ndaj Ukrainës. Ministrja për Europën dhe Punët e...

Dita e katërt e luftës në Ukrainë

Forcat ruse kanë hyrë në Harkiv, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, derisa banorët e kryeqytetit të këtij shteti, Kiev, kanë raportuar...

Serbia nuk vendos sanksione ndaj Rusisë

Presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, prezantoi konkluzat e arritura në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Serbisë, lidhur me krizën në Ukrainë. Duke lexuar konkluzat, Vuçiq...

Protestë në Tiranë kundër luftës/ Vajza nga Ukraina: Kam djalin 8 vjeç atje

Svitiana Luzina është ukrainase që iu bashkua protestës paqësore që u zhvillua sot pranë ambasadës ruse ku u shpërndan mesazhe solidariteti për popullin ukrainas. Svitiana...

Frika nga pushtimi rus/ Ministrja Xhaçka: Kemi folur me të gjithë shqiptarët në Ukrainë

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka foli sot në Open për sulmin rus ndaj Ukrainës. Ajo tha se është diçka e rëndë të ndodhi në...

Pas sulmeve ruse uikrainasit po lënë tokën e tyre

Pamje të trishta janë publikuar këtë mëngjes nga Kievi, ndërsa të gjithë po përpiqen që të largohen nga Kievi për t’u shpëtuar sulmeve ruse. Rusia...

“Ritet satanike”/ Rritje shqetësuese e ngjarjeve në Shqipëri, ekspertët tregojnë arsyet

Në Shqipëri kohët e fundit është vënë re një rritje shqetësuese e numrit të ngjarjeve të praktikimit të atyre që njihen si rite satanike. E...

Komiteti Teknik i Ekspertëve: Pesë ditë karantinë për të prekurit me COVID

Të prekurit me COVID duhet të qëndrojnë vetëm pesë ditë të karantinuar, sipas rregullave të reja të publikuara sot nga Ministrja e Shëndetësisë dhe...

“Falsifikatori serial”, Arben Reli dënohet edhe me 9 muaj burg për falsifikim dokumentesh

Banda “Reli” ka filluar të çmontohet! I pari që e pëson është kreu i saj, Arben Reli, i cili është dënuar nga Gjykata e...