Friday, June 14, 2024

Teknologji

Për herë të parë pas 18 vitesh, “Facebook-ut” i bien përdoruesit aktivë

Rrjeti social "Facebook", është përballur për herë të parë në 18 vite me rënie të përdoruesve aktivë. Meta, kompania amë e Facebook-ut, ka thënë se...

Rusia gjobit “Google” pasi pretendon se ka shpërndarë përmbajtje të ndaluar

Një gjykatë ruse urdhëroi të hënën gjigantin e teknologjisë Google që të paguajë dy milionë rubla, ose 28.000 dollarë për shkelje të rregullave të...

Facebook mbyll sistemin e njohjes së fytyrës! Fshihen të dhënat e 1 miliardë përdoruesve

Kompania e Mark Zuckerberg, që tashmë njihet me emrin "Meta" ka njoftuar se do të mbyllë sistemin e njohjes automatike të fytyrës në Facebook....

Nuk do të quhet më “Facebook”! Kompania njofton emrin e ri

Facebook ka njoftuar se emri i ri i platformës do të jetë Meta. Kompania, e cila bërë të ditur këtë ndryshim përmes një konference, ka...

70 milionë përdorues të rinj iu shtuan Telegram, pas bllokimit të Facebook e Whatsapp

Aplikacioni për mesazhe, Telegram, ka fituar rreth 70 milionë përdorues të rinj gjatë periudhës sa ka qenë jashtë funksionit aplikacioni Facebook më 4 tetor,...

“Keqinformonin për vaksinat”/ Facebook mbyll disa llogari të lidhura me Rusinë

Kompania Facebook njoftoi më 10 gusht se ka mbyllur një rrjet prej dhjetëra profilesh në Facebook dhe Instagram nga Rusia në lidhje me dezinfomimin...

TikTok, aplikacioni më i shkarkuar gjatë vitit 2020

TikTok është aplikacioni më i shkarkuar i vitit 2020, sipas të dhënave të kompanisë që merret me analiza digjitale, App Annie. Platforma kineze e shpërndarjes...

Paraja nuk blen gjithcka, SHBA: Bezos dhe Branson, nuk quhen astronautë!

Në një lëvizje të papritur, Shtetet e Bashkuara ndryshuan përkufizimin e fjalës “astronaut”. Me rregullat e reja, nga sa shpjegoi Administrata Federale e Aviacionit,...

Skandali “Pegasus’/ Aplikacioni sekret izraelit që vjedh gjithçka nga celulari pa e kuptuar

Dhjetra shefa shtetesh dhe ish kryeministra me telefon të përgjuar. Vende si Hungaria e Orbanit, apo Meksika që spiunojnë celularët e kundërshtarëve politikë, gazetarëve...

Himni dhe Asdreni/ BSH prezanton dy prerje të serisë së re të kartëmonedhave

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka prezantuar ditën e sotme dy prerje të serisë së re të kartëmonedhave. Bëhet fjalë për kartëmonedhën...

Të Fundit