Saturday, June 15, 2024

Bota&Rajoni

Blinken: Uashingtoni i hapur për diplomaci mbi Ukrainën, por e vështirë nëse nuk ulen tensionet

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të mërkurën se Uashingtoni ia ka bërë të qartë Kievit se do t’i mbështesë përpjekjet e tij...

Shpërthime të fuqishme në disa qytete të Ukrainës

Sirenat e alarmit janë ndezur këtë mbrëmje në disa qytete të Ukrainës, ndërsa janë dëgjuar shpërthime të fuqishme. Ekipet e CNN në terren kanë raportuar...

Rundi i dytë i bisedimeve Ukrainë-Rusi, më 3 mars

Rusia dhe Ukraina do të bisedojnë për një armëpushim gjatë rundit të dytë të bisedimeve që do të mbahet më 3 mars, tha kryenegociatori...

A ekziston vërtet “Fantazma e Kievit” që rrëzoi gjashtë avionë rus? Analiza e fakteve

“Fantazma e Kievit” është kthyer në një figurë popullore në mbarë Ukrainën. Por a ekziston vërtet “Fantazma e Kievit”? DW ka realizuar një analizë të...

Shqiptari krijon mozaik me portretin e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky

Artisti Alkent Pozhegu nga Gjakova ka realizuar një mozaik të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky. Ai është frymëzuar nga situata e vështirë e ditëve të fundit,...

Si po e ndryshon Putini Evropën

Kurrë më parë nuk i ka flakur kaq shpejt tej Evropa parimet e përgjithshme politike dhe traditat ideologjike, sa javën e shkuar. BE ndodhet...

30 vjet Bosnje e pavarur dhe e ndarë

Pas Sllovenisë dhe Kroacisë Bosnja dhe Hercegovina ishte shteti i tretë, që doli nga shteti multietnik në shpërbërje i Jugosllavisë. Nacionalistët në vend pengojnë deri...

Fjalimi emocionues i Zelenskyt në PE/ Përkthyesi përlotet, eurodeputët duartrokasin

Seanca e jashtëzakonshme e Parlamentin Europian ka nisur me një moment emocionues, kur në sallë u shfaq një video mesazh nga presidenti i Ukrainës,...

Dita e gjashtë e luftës/ Sulme vazhdojnë në Kiev dhe Harkiv

Sulmet ruse në qytetin Harkiv të Ukrainës dhe kryeqytetin Kiev vazhduan gjatë natës së 28 shkurtit dhe mëngjesit të 1 marsit. Në Harkiv, ushtria ruse...

Përfundojnë bisedimet Ukrainë-Rusi, pritet raund i dytë

Raundi i parë i bisedimeve mes Ukrainës dhe Rusisë për t’i dhënë fund luftimeve përfunduan pas ndonjë marrëveshje konkrete. Një ndihmës i Presidentit rus Vladimir...

Të Fundit