Friday, June 14, 2024

Mjekësi

Njihuni me ushqimet që mund të jenë duke dëmtuar imunitetin tuaj

Ky vit u ka treguar të gjithëve se të bësh gjithçka që mundesh për të forcuar sistemin imunitar është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe një...

Po e super pasuron pandemia industrinë farmaceutike?

Nga njëra anë fitime miliardash, nga ana tjetër miliona njerëz pa qasje tek vaksinat. Sa të pasura i ka bërë pandemia koncernet farmaceutike? Verifikim...

Shkaktarët kryesorë të lodhjes së syve, shenjat e para

Okulistët thonë se sytë e njeriut nuk janë imunë ndaj lodhjes. Sipas tyre, lodhja mund të ndodhë nga sforcimi ose përdorimi afatgjatë i kompjuterit,...

Vitaminat që ju duhen për të luftuar lëkurën e thatë

Askush nuk preferon një lëkurë të thatë të plasaritur apo të skuqur dhe kjo nuk ka diskutim. Ajo çfarë kërkon vëmendjen e duhur janë...

Përse tështijmë disa herë rresht?

Teshtimat janë metoda e trupit për nxjerrjen e irrituesve si pluhuri, poleni ose mikrobet nga hunda dhe fyti. Trurit i dërgohet një mesazh për të...

Lëng limoni dhe kripë/ Si të largoni dhimbjen e fortë të kokës në pak minuta

Dhimbjet e kokës por edhe ato më të fortat siç është migrena, nuk mund t’i përshkruajë kurrë saktë dikush që nuk i ka provuar...

Zemërpikon/ Lulja magjike që shëron zemrat dhe mendjet

Lulja zemërpikon është shembulli më i mirë i bimëve apo luleve që reflektojnë vlerat dhe karakteristikat e tyre. Ju tregojmë se kjo lule ka formën...

Muaji i lindjes tregon shumë për gjendjen tuaj shëndetësore, zbuloni nga cilat sëmundje rrezikoheni

Zakonisht priremi ta shohim astrologjinë si një lojë argëtuese, por sipas shkencëtarëve amerikanë të ''Columbia University Medical Center'' ekzistojnë arsye të vlefshme shkencore sipas të cilave muaji...

Moderna nis punën për një vaksinë të posaçme kundër “Omicron”

Kompania amerikane e bioteknologjisë Moderna njoftoi të mërkurën se ka filluar provat klinike për dozë përforcuese të vaksinës, e krijuar posaçërisht për të luftuar...

Ngjyra dhe forma e syve, lidhja e tyre me shëndetin

Ngjyra dhe forma e syve janë tregues të rëndësishëm të shëndetit të njeriut dhe sëmundjeve që i kanosen. Njerëzit me sy të kaltër apo...

Të Fundit