Friday, June 14, 2024

Lajmi Dites

A ekziston vërtet “Fantazma e Kievit” që rrëzoi gjashtë avionë rus? Analiza e fakteve

“Fantazma e Kievit” është kthyer në një figurë popullore në mbarë Ukrainën. Por a ekziston vërtet “Fantazma e Kievit”? DW ka realizuar një analizë të...

Hiqet ora policore, Komiteti Teknik i Ekspertëve lë në fuqi mbajtjen e maskës në ambientet e mbyllura

Ora policore, që ndalonte qarkullimin e lirë të qytetarëve gjatë natës prej gati dy vitesh, që kur në vend u vendosën masat e para...

Në shqyrtim anulimi i marrëveshjeve për lëvizjen në Shqipëri të diplomatëve, zyrtarëve dhe biznesmenëve rusë

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka gjatë takimit me përfaqësues nga trupi diplomatik në Tiranë theksoi se po shqyrtohet anulimi i marrëveshjeve për...

Dita e gjashtë e luftës/ Sulme vazhdojnë në Kiev dhe Harkiv

Sulmet ruse në qytetin Harkiv të Ukrainës dhe kryeqytetin Kiev vazhduan gjatë natës së 28 shkurtit dhe mëngjesit të 1 marsit. Në Harkiv, ushtria ruse...

Përfundojnë bisedimet Ukrainë-Rusi, pritet raund i dytë

Raundi i parë i bisedimeve mes Ukrainës dhe Rusisë për t’i dhënë fund luftimeve përfunduan pas ndonjë marrëveshje konkrete. Një ndihmës i Presidentit rus Vladimir...

Momenti kur forcat ruse prekën kufirin ukrainas/ Profesori amerikan e zbuloi disa orë para deklaratës së Putin

Një profesor në Kaliforni dhe ekspert i kontrollit të armëve tha se Google Maps e ndihmoi atë të gjurmonte një 'bllokim trafiku' që në...

Tragjike! S’arriti të festonte ditëlindjen, kush është vogëlushja ukrainase që u vra nga rusët (Fotot)

Numri i civilëve të vrarë në Ukrainë gjatë pushtimit rus po rritet çdo ditë. Deri të dielën, komisioneri i Ukrainës për të drejtat e njeriut...

OKB mbledh Asamblenë e Përgjithshme

Të hënën është planifikuar një mbledhje e posaçme e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara lidhur me luftën në Ukrainë. Ndërkohë kanë hyrë...

Dita e pestë e luftës/ Nisin bisedimet me Rusinë, Ukraina kërkon armëpushim dhe tërheqje të trupave rusë

Ukraina është në ditën e pestë të luftës, pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi sulmin ndaj vendit fqinj. Sot po mbahet takimi mes delegacioneve të...

Nesër bisedimet Ukrainë-Rusi, Putin alarmon botën: Në gatishmëri forcat bërthamore!

Ukraina ka rënë dakord për zhvillimin e bisedimeve me Rusinë në Bjellorusi në ditën e katërt të luftimeve. Me një postim në Instagram, Presidenti i...

Të Fundit