Monday, December 4, 2023

Sociale

Ja kur u bë raportimi i parë “live” në Shqipëri

Tek “Ëndërrtjerrësit”, gazetarët kujtuan sonte raportimet e para në ekranin e Top Channel, shoqëruar me emocionet dhe frikën përballë risive që kjo medie solli...

Zakonet e të ushqyerit që ju dëmtojnë shëndetin pas të 60-tave

Pavarësisht nëse sapo keni hyrë në të 60-tat apo i keni mbushur tashmë, trupi juaj pëson shumë ndryshime. Për këtë arsye është shumë e rëndësishme...

Ç’mund të na mësojnë mitet greke për t’u përballur me krizën aktuale?

Në fundin e vitit 2020, ndërsa isha në fundin e përmbledhjes mbi mitet e Greqisë së Lashtë, po redaktoja versionin tim të historisë së Faitonit. Burimi ishte poema e famshme epike e Ovidit mbi transformimet, “Metamorfozat”. Faitoni është...

12 llojet e bakllavasë që përgatiten sot në botë

Bakllavaja është ndoshta ëmbëlsira më e ëmbël në botë dhe një ndër më të dashurat. Kudo njihet me këtë emër që konsiston në përgatitjen tradicionale...

Claudio deklaron: Dua të fle pranë Antonelës

Claudio është banori më i ri i shtëpisë së “Big Brother Vip”. Paraditen e sotme ai ka bërë një deklaratë e cila duket se ka...

Cili është kryeqyteti i të palumturve

Pandemia e COVID-19 e ka ulur nivelin e lumturisë së përgjithshme të njerëzve që jetojnë në Gjermani në një shifrër të re historike sipas...

Makthi i mbetjeve plastike, Rama: Në 1 qershor, vendi çlirohet nga qeset

1 qershori i vitit të ardhshëm është afati përfundimtar për gjetjen e materialeve alternative dhe eliminimin përfundimtar të qeseve plastike, tha sot kryeministri i...

50% e të rinjve analfabetë funksionalë, por i gjejmë edhe në administratë

Analfabetizmi funksional nuk është një dukuri e re, por për shkak të zhvillimeve të shoqërisë shqiptare, por bëhet çdo ditë e më evident. Gëzim Tushi:...

Himni dhe Asdreni/ BSH prezanton dy prerje të serisë së re të kartëmonedhave

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka prezantuar ditën e sotme dy prerje të serisë së re të kartëmonedhave. Bëhet fjalë për kartëmonedhën...

Peza paralajmëron një verë të nxehtë: Media, oligarkë dhe niveli i Berishës do të jenë emrat e radhës që do të shpallen “non grata”...

Analisti Alfred Peza ka paralajmëruar se kjo verë do të jetë e nxehtë sa i përket lëvizjeve të Amerikës ndaj Shqipërisë për shpalljen “non...

Të Fundit