Lot në sytë e ukrainasve të strehuar në metro/ Pamjet prekëse nga Kievi

Ishte zhurma e një shpërthimi që zgjoi Alyona Tkachenko dhe familjen e saj të premten në mëngjes. Raketat po binin shi afër shtëpisë së tyre në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev.

Pasi mbaroi sirena e sulmit ajror, 36-vjeçarja u largua me fëmijët dhe prindërit e saj në një strehë në anën tjetër të lumit Dnieper.

Qyteti u përball nën një breshëri të vazhdueshme sulmesh ajrore ndërsa forcat ruse hynë nga veriu dhe lindja të premten.

Dritaret janë hedhur në erë nga blloqet e apartamenteve dhe kratere janë formuar në rrugë. Ndërtesa të dëmtuara dhe mbetje ushtarake mund të shihen në të gjithë kryeqytetin.

Anatoliy Marchenko, i cili po vëzhgonte dëmtimin në ballkonin e apartamentit të tij në Kiev, tha se i vinte turp të fliste rusisht. 57-vjeçari kishte shërbyer më parë në ushtrinë sovjetike.

“Unë njoh njerëz atje, ata janë miqtë e mi“, tha ai për Rusinë. “Më ka ardhur lufta në shtëpi dhe kaq”.

Banorët u strehuan në stacionet hekurudhore nëntokësore, ndërsa të tjerët morën armët për të luftuar rusët që përparonin.

Autoritetet ukrainase kanë bërë thirrje për rekrutët civilë dhe për vendasit që të bëjnë bomba zjarri si pjesë e luftimit. Rreth 18,000 armë u janë dhënë vullnetarëve.

Por mijëra vendas janë larguar nga kryeqyteti që nga fillimi i pushtimit të enjten.

Iryna, 36 vjeç, u nis për në Sllovaki me nënën dhe dy vajzat e saj të vogla, duke lënë pas burrin i cili vendosi të mbështeste qeverinë.

“Ne lutemi për Ukrainën dhe shpresoj se gjithçka do të jetë mirë”, tha ajo për agjencinë e lajmeve Reuters.