Dikur udhëheqës imagjinar, sot kundër Putinit ne luftën që ka trazuar botën/ A do të kthehet në heroin e 2022-shit Zelensy?

Udhëheqësi që mbron sot Ukrainën nga sulmi i Putinit luajti rolin e një presidenti në një prej serialeve të tij ku gjithashtu mbronte vendin nga ndikimi rus.

Volodymyr Zelensky, 44 vjeç, erdhi në pushtet pasi luajti në një serial televiziv ukrainas, Servant of the People, një satirë politike që debutoi në 2015 dhe vazhdoi për tre sezone. Ai tregon historinë e ‘tiradës së një mësuesi të shkollës së historisë kundër korrupsionit qeveritar’, e cila bëhet virale, me personazhin e Zelenskit, Vasyl Petrovych Holoborodko, që shpejt e gjen veten në karrigen e presidentit.

Si për ironi të fatit, në vitin 2018, Zelensky shpalli kandidaturën e tij për president dhe fitoi mbështetjen dërrmuese për biletën e tij anti-establishment.

I lindur në Kryvyi Rih, një rajon rusishtfolës në Ukrainën juglindore, Zelensky mori një diplomë në drejtësi nga Universiteti Ekonomik Kombëtar i Kievit, duke ndjekur më pas komedinë.

Ai krijoi kompaninë e prodhimit Kvartal 95, duke bërë filma, rubrika vizatimore dhe shfaqje televizive, duke përfshirë hitin politik Servant of the People – ku Zelenskyy luajti rolin e presidentit – dhe vetëm katër vjet më vonë, kjo u bë realitet.

Seriali zgjati nga viti 2015 deri në vitin 2019, kohë gjatë së cilës, në vitin 2018, Zelensky shpalli kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale.

Pasi fitoi zgjedhjet me 73.2 për qind të votave, ai u vendos si një figurë anti-establishment dhe kundër korrupsionit.

Si lider mjaft i ri kombëtar, ka përdorur gjithmonë mediat sociale për të komunikuar me popullin e Ukrainës dhe pasi skenat e tmerrshme të pushtimeve ruse në Ukrainë janë shpërndarë gjerësisht në internet këtë javë, ai ka postuar shumë video në internet për të siguruar vendin se ai është duke qëndruar i fortë.

Brenda fushatës së tij presidenciale, ai gjithashtu premtoi t’i jepte fund konfliktit me Rusinë dhe të komunikonte me Presidentin Vladmir Putin, por Zelensky që atëherë është përballur me tensione të mëdha me Rusinë, duke çuar në pushtimin në fillim të kësaj jave.

Por kjo krizë e madhe me të cilën po përballet Presidenti ukrainas ishte një krizë me të cilën ai ishte mësuar dhe ka pasur praktikë të mirë në katër vitet e tij si president në filmin “Shërbëtori i Popullit”.

Episodi i parë i pjesës së satirës politike ka grumbulluar mbi 13.7 milionë shikime në YouTube, me Zelensky që luan si Vasyl Petrovych Holoborodko, një mësues i shkollës së mesme rreth të tridhjetave.

Ai u zgjodh papritur si President i Ukrainës pasi u filmua nga një prej studentëve të tij duke bërë thirrje kundër korrupsionit të qeverisë së vendit të tij, i cili përfundoi duke u bërë viral.

Popullariteti i tij si një udhëheqës imagjinar ishte ajo që e bëri atë të bëhej president në vitin 2019.

Në klipin që u bë viral në serialin fiction, Zelensky, si Holoborodko, i tha kolegut të tij: “Jam i sëmurë dhe i lodhur nga kjo. Pse politikanët tanë vijnë në pushtet dhe bëjnë të njëjtat gabime?Kjo është për shkak se ata janë matematikanë. E vetmja gjë që dinë është të ndajnë, shtojnë dhe shumëzojnë pasurinë e tyre!”

Ish-komediani i kthyer në politikan, e tashmë i kthyer në lider lufte, u mbështet gjithashtu për guximin e tij në qëndrimin në Kiev për të ndihmuar forcat e tij të kundërshtojnë valët e sulmeve ruse.

Pavarësisht mungesës së përvojës dhe kohës në detyrë, ai ka dëshmuar një qëndresë globale gjatë pushtimit, gjë që e ka parë atë të vazhdojë t’i rezistojë agresionit rus, pavarësisht se u pushtua masivisht.