CNN: Rusia e ka rrethuar Ukrainën nga tre anë

Rusia ka grumbulluar më shumë se 100,000 trupa pranë kufirit të Ukrainës në javët e fundit, sipas vlerësimeve të SHBA, duke rritur frikën nga zyrtarët e inteligjencës perëndimore dhe ukrainase se një pushtim mund të jetë më afër se kurrë.

Ndërsa po bëhen përpjekje të furishme diplomatike për të shmangur luftën, analistët paralajmërojnë se ushtria ruse përbën një kërcënim të menjëhershëm për Ukrainën. Por nëse do të ndodhte një pushtim, nuk është e qartë se ku do të fillonte.

Rusia ka krijuar pika presioni në tre anët e Ukrainës — në Krime në jug, në anën ruse të kufirit të dy vendeve dhe në Bjellorusi në veri.

Më poshtë janë tre frontet që po shikojnë Ukraina dhe Perëndimi, dhe lëvizjet e fundit ruse të zbuluara në secilin prej tyre, sipas CNN.

Ukraina Lindore

Vëmendja më e madhe i është kushtuar rajoneve separatiste Donetsk dhe Luhansk, ku forcat ukrainase dhe separatistët e mbështetur nga Rusia kanë qenë në konflikt që nga viti 2014. Supozimi kryesor i atyre që vëzhgojnë lëvizjet ruse është se Moska mund të rrisë fuqinë ushtarake që tashmë posedon në rajon, duke e bërë kështu Ukrainën lindore pozicionin më të lehtë për të nisur një pushtim.

Imazhet satelitore të marra nga CNN tregojnë se një bazë e madhe në Yelnya, e cila mbante tanke ruse, artileri dhe forca të blinduara të tjera, është zbrazur kryesisht, me pajisjet që duket se janë zhvendosur shumë më afër kufirit ditët e fundit.

Sasi të mëdha armatimi u zhvendosën në bazë në fund të vitit 2021 përpara se të zhdukeshin – duke përfshirë rreth 700 tanke, automjete luftarake të këmbësorisë dhe lëshues raketash balistike. Videot e mediave sociale tregojnë disa nga ato pajisje në trena dhe rrugë shumë më në jug në rajonin Bryansk, i cili është afër Ukrainës. Armaturat dhe automjetet janë të identifikueshme nga të njëjtat njësi që ishin vendosur paraprakisht në Yelnya.

Stephen Wood, drejtor në kompaninë e imazheve satelitore Maxar, tha për CNN: “Duket sikur një sasi e konsiderueshme e automjeteve [tanke, artileri vetëlëvizëse dhe automjete të tjera mbështetëse] janë nisur nga parku i automjeteve verilindore; automjete të blinduara shtesë janë larguar nga parku më qendror i automjeteve.”

Ndërkohë, rritja e aktivitetit në rajonet e Kursk dhe Belgorod, të cilat kufizohen me Ukrainën verilindore, ka shtuar shqetësimet.

“Ne po shohim një fluks masiv automjetesh dhe personeli në Kursk,” paralajmëroi në Twitter Konrad Muzyka, një ekspert në ndjekjen e lëvizjeve ushtarake me Rochan Consulting.

Phillip Karber i Fondacionit Potomac në Uashington, i cili gjithashtu ka studiuar lëvizjet e trupave ruse në detaje, tha për CNN këtë muaj:

“Formacioni më i fortë sulmues i Rusisë — Ushtria e Tankeve të Gardës së Parë, e cila zakonisht është e vendosur në zonën e Moskës — është zhvendosur në jug. 400 kilometra (250 milje) dhe po grumbullohet në zonën optimale për një ofensivë të shpejtë të blinduar në rrugën e pushtimit Khursk-Kiev.”

Bjellorusia
Shqetësimet janë rritur gjithashtu për një grumbullim të madh të trupave ruse në Bjellorusi, një vend i ngushtë aleat me Moskën që mund të sigurojë
një rrugë tjetër për në Ukrainë.

Rusia dhe Bjellorusia filluan të enjten 10 ditë stërvitje të përbashkëta ushtarake, madhësia dhe koha e të cilave ka ngjallur frikë në Perëndim.

Dislokimi i Moskës në Bjellorusi besohet të jetë më i madhi atje që nga Lufta e Ftohtë, me “një pritshmëri prej 30,000 trupash luftarake, forca të operacionit special Spetsnaz, avionë luftarakë duke përfshirë SU-35, raketa me aftësi të dyfishta Iskander dhe sisteme të mbrojtjes ajrore S-400”,tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, më 3 shkurt.

Është gjithashtu stërvitja më e madhe që forcat e armatosura bjelloruse kanë kryer në çdo kohë të vitit, sipas Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS). Ministria e Mbrojtjes e Rusisë pretendoi se qëllimi i stërvitjeve, të quajtura “Allied Resolve-2022”, përfshinte zmbrapsjen e “agresionit të jashtëm”.

Disa kanë frikë se ndërtimi tregon për një plan rus për të shkuar drejt Kievit nga veriu. Një diplomat evropian i tha CNN në fillim të këtij muaji se grumbullimi i forcave është një “shqetësim i madh, shumë i madh”, duke vënë në dukje se kjo do të ishte pjesa që mungonte, që Moskës do t’i duhej për të nisur një sulm të shpejtë në kryeqytetin ukrainas.

Stërvitjet e përbashkëta do të sigurojnë gjithashtu mbulim për një lëvizje anësore përmes Bjellorusisë dhe në Ukrainën veriore, paralajmëron CSIS.

Dhe imazhet satelitore të lëshuara nga Maxar duket se tregojnë se ushtria ruse ka dislokime të avancuara në disa lokacione në Bjellorusi. Dislokimet ka të ngjarë të jenë të lidhura me stërvitjet e përbashkëta, por fotografitë e tjera tregojnë kampe të krijuara pranë kufirit me Ukrainën, qindra milje larg vendit ku po zhvillohen stërvitjet.

Megjithatë, nëse Rusia do të fokusohej në kufirin Bjellorusi si pikë hyrëse e saj në Ukrainë, rruga do të ishte e mbushur me vështirësi. Ushtarët rusë do të duhet të përballen me Kënetat Pinsk, të njohura gjithashtu si Kënetat e Pripetit, një nga ligatinat më të mëdha të Evropës, e cila shtrihet në kufirin midis Bjellorusisë dhe Ukrainës — një terren i dendur, i ngopur me ujë dhe me pyje të dendur që shtrihet në 104,000 milje katrore.

Ai rajon pengoi forcat naziste gjatë Operacionit Barbarossa, pushtimi i dënuar i Gjermanisë ndaj Bashkimit Sovjetik, në 1941. Sipas Institutit për Studimin e Luftës, “kënetat mund të jenë të vështira, në disa vende ka të ngjarë të pamundura, që forcat e mekanizuara të kalojnë kur janë të lagura”.

Krimea

Gadishulli i aneksuar nga Rusia në 2014 do të ofronte një terren natyror për çdo operacion të ri, por është e paqartë nëse Moska do të përpiqet të nisë një lëvizje në Ukrainë nga Krimea.

Një dislokim i madh i trupave dhe pajisjeve është vërejtur nga Maxar, i cili vlerëson se më shumë se 550 tenda të trupave dhe qindra automjete kanë mbërritur në veri të kryeqytetit të Krimesë, Simferopol. Pastaj një dislokim i ri u identifikua nga Maxar për herë të parë të enjten pranë qytetit Slavne në bregun veriperëndimor të Krimesë, duke përfshirë automjete të blinduara.

Këto dislokime të reja u vunë re në të njëjtën ditë kur disa anije luftarake ruse mbërritën në Sevastopol, porti kryesor i Krimesë. Ministria ruse e Mbrojtjes postoi të enjten imazhe të gjashtë anijeve të mëdha në port. Marina e Ukrainës u përgjigj se “Rusia vazhdon të militarizojë rajonin e Detit të Zi, duke transferuar anije shtesë zbarkuese për të ushtruar presion mbi Ukrainën dhe botën”.

Forcat detare të Ukrainës “janë të gatshme për zhvillimin e çdo skenari dhe provokimi, për të mbrojtur vendin nga deti”, shtoi ai.
Çdo lëvizje në Ukrainën jugore mund të ndihmohet nga trupat në Transnistria, rajoni separatist i Moldavisë i mbështetur nga Rusia, ku është raportuar gjithashtu ngritje.

Analistët e CSIS thonë se trupat ruse mund të tentojnë një grusht shteti në Odessa, një qytet port ukrainas në veriperëndim të Krimesë, duke “sjellë anijet e saj drejt në portin e Odesës dhe duke lëvizur drejtpërdrejt në qytet”.

Ai e quan një lëvizje të tillë “një fitim të lartë, por edhe një operacion me rrezik të lartë”. Odessa është një qytet i populluar dhe luftimet urbane atje do të favorizonin ata që e mbrojnë atë, ndërsa forcat ruse do të duhet të eliminojnë mbrojtjen ajrore të Ukrainës dhe më pas të lidhen me trupat që mbërrijnë nga lindja e vendit.

Burimi: CNN