Ekziston ende rreziku i pushtimit të Ukrainës/ Biseda me Putin, Biden: Kosto të rënda për Rusinë

Rreziku i pushtimit të Ukrainës nga Rusia ekziston ende, pas shuarjes të shpresës së vetme të ngelur, bisedës mes presidentit amerikan Joe Biden dhe homologut të tij rus, Vladimir Putin.

“Rusia do të përballet me kosto të rënda dhe të shpejta nëse pushton Ukrainën”, mësohet t’i ketë thënë presidenti amerikan homologut të tij rus, gjatë bisedës telefonike.

Shtëpia e Bardhë ka publikuar detaje nga biseda telefonike mes presidentit amerikan Joe Biden dhe Putin që zgjati pak më shumë se një orë.

Shtëpia e Bardhë tha se Biden “e kishte të qartë se nëse Rusia ndërmerr një pushtim të mëtejshëm të Ukrainës, Shtetet e Bashkuara së bashku me aleatët dhe partnerët do të përgjigjen me vendosmëri dhe do të imponojnë kosto të shpejta dhe të rënda për Rusinë”.

Zyrtari i lartë i administratës tha se telefonata nuk kishte asnjë ndryshim thelbësor në dinamikën që po shpaloset prej disa javësh tashmë.

“Presidenti Biden përsëriti se një pushtim i mëtejshëm rus i Ukrainës do të prodhonte vuajtje të gjerë njerëzore dhe do të zvogëlonte pozitën e Rusisë”,  sipas Shtëpisë së Bardhë.

Biden ishte i qartë me Putin se Shtetet e Bashkuara mbeten të përgatitura për t’u angazhuar në diplomaci, në koordinim të plotë me aleatët dhe partnerët për skenarë të tjerë.

“Dy presidentët ranë dakord që ekipet do të qëndrojnë të angazhuara në ditët në vijim. Rusia mund të vendosë të vazhdojë me veprime ushtarake gjithsesi. Ne mbetemi të përkushtuar për të mbajtur gjallë perspektivën e de-përshkallëzimit përmes diplomacisë. Por jemi gjithashtu të qartë për perspektivat e kësaj, duke pasur parasysh hapat e dukshëm që Rusia po ndërmerr në terren në pamje të qartë, përpara syve tanë. Aksionet e kësaj janë shumë të larta për të mos i dhënë Rusisë çdo mundësi për të shmangur një veprim që ne besojmë se do të ishte katastrofik. Kështu si gjithmonë, ne vazhdojmë në dy rrugë”, tha zyrtari amerikan.

Zyrtari tha se Biden përsëriti idetë e SHBA për hapa për të rritur sigurinë evropiane dhe për të adresuar disa nga shqetësimet e sigurisë së Rusisë, por vuri në dukje se “mbetet e paqartë nëse Rusia është e interesuar të ndjekë qëllimet e saj në mënyrë diplomatike”.

I pyetur nëse Rusia ka marrë një vendim për të pushtuar, zyrtari tha: “Unë mendoj se përgjigja e sinqertë për këtë pyetje është se ne nuk jemi të qartë në vendimmarrjen e Presidentit Putin”.

“Por ju e dini, ne nuk e bazojmë vlerësimin tonë për këtë në atë që rusët thonë publikisht”,  vazhdoi zyrtari. “Ne po e bazojmë vlerësimin e tij në atë që po shohim në terren… që është një grumbullim i vazhdueshëm rus në kufirin me Ukrainën dhe asnjë provë kuptimplotë e de-përshkallëzimit, ose realisht të ndonjë interesi për de-përshkallëzimin.”

Zyrtari tha se SHBA do të vazhdojë dhe madje do të rrisë mbështetjen e saj për Ukrainën për ta ndihmuar atë të mbrohet nëse Rusia vazhdon të përshkallëzojë agresionin e saj.

“Sa i përket planeve tona për të ecur përpara, mendoj se Presidenti Biden dhe zyrtarë të tjerë kanë qenë të qartë, se nëse Rusia vazhdon rrugën drejt përshkallëzimit, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të rrisin mbështetjen tonë për Ukrainën, për t’i mundësuar asaj të mbrohet dhe ju. dijeni, kjo qasje nuk ka ndryshuar”, tha zyrtari.

Departamenti Amerikan i Shtetit urdhëroi shumicën e stafit të ambasadës së tij të largohej nga Ukraina, duke shtuar thirrjet të premten që qytetarët civilë të largohen nga vendi brenda 48 orëve. Pentagoni tha se po tërhiqte nga vendi rreth 150 trajnues ushtarakë.

Përqendrimi i forcave ushtarake ruse pranë kufirit ukrainas dhe një rritje e aktivitet ushtarak aty ka nxitur frikën se Rusia mund ta pushtojë vendin, edhe pse kjo e fundit ka mohuar të ketë një plan të tillë.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka telefonuar më herët udhëheqësin rus Vladimir Putin ku i ka thënë se ‘negociatat e sinqerta’ ishin të papajtueshme dhe nuk janë në përputhje me aktet që po ndërmerrnin në lidhje me rritjen e tensioneve mbi Ukrainën.

Sipas një zyrtari të presidencës franceze, Biden dhe Macron, do të flasin pas telefonatave të tyre të veçanta me Putinin. I njëjti burim deklaroi se nuk kishte të dhëna nga ajo çfarë Putin i tha Macronit dhe, se ende nuk dihet, nëse Rusia po përgatit një ofensivë kundër Ukrainës.

Ne jemi jashtëzakonisht vigjilentë ndaj qëndrimit ushtarak rus për të shmangur më të keqen”, tha zyrtari.

Uashingtoni deklaroi të premten se pushtimi i Ukrainës nga Rusia mund të fillojë në çdo moment dhe mund të nisë më një sulm ajror.