700 qytetarë të infektuar, 6 humbje jete në 24 orët e fundit

700 qytetarë janë infektuar me COVID dhe gjashtë të prekur humbën jetën  në 24 orët e fundit në vendin tonë.

Nga 3025 testime rezultuan pozitivë me COVID19 277 persona në Tiranë, 47 në Shkodër, 42 në Durrës, 34 në Vlorë, 30 në Berat, 27 në Fier, nga 23 qytetarë në Gjirokastër, Sarandë, 18 në Korçë, 15 në Lushnje, 14 në Elbasan, 11 në Kuçovë, 10 në Lezhë, nga 9 qytetarë në Kavajë, Tepelenë, nga 7 qytetarë në Peqin, Pogradec, Kamëz, 6 në Poliçan, nga 5 qytetarë në Prrenjas, Përmet, Delvinë, Mallakastër, Kukës, nga 4 qytetarë në Malësi e Madhe, Mirditë, Kurbin, Vorë, Memaliaj, Devoll, Gramsh, 3 në Divjakë, nga 2 qytetarë në Vau i Dejës, Pukë, Has, Tropojë, Rrogozhinë, Mat, Himarë, Kolonjë, Librazhd, nga 1 qytetar në Belsh, Cerrik, Skrapar, Dimal, Patos, Roskovec, Bulqizë, Dibër, Krujë, Shijak.   

Janë 11,540 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 123 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Korça 48 vjeç, dy qytetarë nga Tirana të moshave 66-71 vjeç, një qytetare nga Vlora 71 vjeçe, një qytetare nga Durrësi 78 vjeçe, një qytetar nga Elbasani 84 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 1048 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 251,477 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (09 Shkurt 2022)

Raste të reja ditore          700

Të shëruar në 24 orë       1048

Të shtruar në spitale       123

Humbje jete në 24 orë    6

Testime ditore                 3025

Testime totale                1,701,905

Raste pozitive                 266,416

Raste të shëruara             251,477

Raste Aktive                    11,540

Humbje jete                     3,399

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             4301

Fier                 1497

Shkodër          1088

Vlorë               922

Gjirokastër      837

Elbasan           768

Berat                637

Lezhë               477

Korçë               399

Durrës              295

Kukës               243

Dibër                76