Ndërron jetë 48-vjeçarja nga COVID/ 136 të prekur në spital, 16 rëndë

Dy persona të infektuar me COVID kanë ndërruar jetë gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, një 48-vjeçare nga Durrësi dhe një 61-vjeçar nga Lushnja.

Në 24 orët e fundit janë kryer 4024 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1017 qytetarë.

618 janë në Tiranë, 41 në Lushnje, 33 Durrës, 30 në Berat, 29 në Fier, 25 në Vlorë, 22 në Gjirokastër, 16 në Sarandë, 15 Mallakastër, 12 në Kurbin, Krujë, Dibër, Devoll, 11 në Peqin, 10 në Kukës, Lezhë, Gramsh, 8 në Kavajë, 7 në Patos, Delvinë, Korçë, 6 në Shijak, Kamëz, Përmet, Tepelenë, 5 në Vorë, Pogradec, Kuçovë, 4 Divjakë, Skrapar, 3 në Shkodër, Has, Rrogozhinë, 2 në Pukë, Tropojë, Mat, Memaliaj, 1 në Konispol, Libohovë, Këlcyrë, Kolonjë, Poliçan, Librazhd.

Janë 20,928 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 136 pacientë, nga të cilët 16 janë në gjendje më të rënduar.

Janë shëruar 1,254 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 209,455 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Janar 2022)

Raste të reja ditore         1,017
Të shëruar në 24 orë      1,254
Të shtruar në spitale       136
Humbje jete në 24 orë    2
Testime ditore                 4,024

Testime totale              1,580,889
Raste pozitive                 233,654
Raste të shëruara           209,455
Raste Aktive                      20,928
Humbje jete                         3,271

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            10,161
Durrës            1,601
Fier                 1,589
Elbasan          1,475
Shkodër          1,291
Vlorë                1,224
Gjirokastër       950
Berat                 794
Lezhë                706
Korçë                 699
Dibër                  236
Kukës                 202