Gol dhe festë me shqiponjë, Broja “ylli i ri” i Southampton

Armando Broja nuk njeh limite. Sulmuesi i Kombëtares Shqiptare, pjesë e Southamptonit, realizoi golin e dytë në sfidën e dytë si titullar në elitën futbollit anglez.

20-vjeçari tundi rrjetën në minutën e 50-të të sfidës ndaj Burnley-t, duke përfituar nga një gabim i mbrojtjes, për t’i dhënë avantazhin e përkohshëm 2-1 ekipit të tij.

Një finalizim që na kujton golin që i tha fitoren Shqipërisë në Hungari. Pasi mori topin në qendër, mori një pozicion të prirët dhe shkarkoi të djathtën, duke befasuar portierin mik.

Duhet kujtuar që në pjesën e parë Broja pati një mundësi realizimi, por nuk gjeti hapësirat e duhura për të goditur, ndërsa në një tjetër rast lëvizi bukur brenda zonës, duke shmangur mbrojtjen, pasoi në shtyllën e dytë ku Redmond, në mënyrë pabesueshme, nuk mundi të shënonte.

Sa i përket kronikës, Burnley shënoi i pari me Cornet në minutën e 13-të, ndërsa në fundin e pjesës së parë, më saktësisht në minutën e 41-të, barazoi Livramento. Broja barazoi në të 50-tën, por vetëm shtatë minuta më vonë sërish Cornet barazoi takimin në 2-2.

Broja la fushën në minutën e 79-të, i zëvendësuar nga Adams./ Supersport