Manastirliu: Komiteti Teknik i Ekspertëve do të vendosë nesër për dozën e tretë të vaksinës

Komiteti Teknik i Ekspertëve do të vendosë të premten për aplikimin e dozës së tretë të vaksinës anti Covid.

Lajmin e dha ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu gjatë një vizite në spitalin rajonal të Shkodrës, ku inspektoi mamografinë e re.

“Komisioni teknik i  vaksinimit ka diskutuar dhe ka rekomanduar dozën e tretë të vaksinës, uljen e fashës së grupmoshës për vaksinim +16 vjeç dhe kanë rekomanduar vaksinimin për moshat 12 vjeç që kanë probleme shëndetësore. Këto rekomandime do të diskutohen nesër nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.

Vaksinimi është arma e vetme që ne kemi për t’u mbrojtur nga Covid 19. Ashtu siç po shohim nga Spitali Infektiv, rastet e pacientë të pavaksinuar janë mbi 95%”.

Plani synon vaksinimin e fëmijëve mbi 12 vjeç, të cilët kanë probleme të tjera shëndetësore. Ata do të aplikojnë vetëm vaksinën Pfizer, pasi për këtë vaksinë janë bërë shumë studime dhe ka më shumë të dhëna për ti përdorur tek fëmijët.

Ndërsa, personat mbi 60 vjeç mund të bëjnë kombinime sipas rekomandimit të mjekut. Kombinimi i vaksinës për grup moshën 60 vjeç do të bëhet dhe në varësi të vaksinave që janë në gjendje. Si fillim do të nisë doza e tretë tek mjekët, mësuesit e policët, për të vijuar sipas kalendarit që është përcaktuar më parë.