217 qytetarë të infektuar, 9 humbje jete nga COVID/ Në spitalet COVID 153 pacientë

Tre qytetarë të prekur me COVID ndërruan jetë në vendin tonë në 24 orët e fundit. 

Nga  2522 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 217 qytetarë.

143 janë në Tiranë, 20 në Fier, nga 5 qytetarë në Durrës, Lushnje, nga 4 qytetarë në Kamëz, Gjirokastër, nga 3 qytetarë në Pukë, Krujë, Kavajë, Mat, nga 2 qytetarë në Shkodër, Kukës, Tropojë, Lezhë, Vlorë, Sarandë, Konispol, Gramsh, nga 1 qytetar në Kuçovë, Tepelenë, Delvinë, Mallakastër, Divjakë, Dibër, Kurbin, Has.

Janë 6274 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

 

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 153 pacientë, nga të cilët 24 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 9 qytetarë: një qytetar nga Lezha 57 vjeç, një qytetar nga Kruja 66 vjeç, një qytetar nga Mati 66 vjeç, dy qytetar nga Tirana 71-74 vjeç, një qytetare nga Durrësi 78 vjeçe, një qytetar nga Berati 78 vjeç, një qytetar nga Përmeti, 78 vjeç dhe një qytetare nga Vlora 83 vjeçe.

Janë shëruar 202 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 169,085 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (18 Tetor 2021)

Raste të reja ditore        217

Të shëruar në 24 orë      202

Të shtruar në spitale       153

Humbje jete në 24 orë    9

Testime ditore                2522

Testime totale              1,261,888

Raste pozitive                178,188

Raste të shëruara            169,085

Raste Aktive                     6,274

Humbje jete                      2,829

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            3078

Durrës            710

Fier                 698

Shkodër         486

Elbasan          231

Berat              194

Gjirokastër      191

Lezhë             188

Kukës             159

Korçë              143

Vlorë               114

Dibër               82