Mbyllet votimi në Kosovë, dalin exit poll-et e para

Qytetarët në zgjedhjet lokale në Kosovë votuan për të zgjedhur kryetarët e rinj dhe përbërjet e reja të asambleve komunale për 38 komunat e Kosovës.

Këto ishin zgjedhje të rregullta lokale dhe të drejtë vote kishin 1 milion e 885 mijë e 448 votues.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve më herët tha se rezultatet preliminare pritet të publikohen sonte.

Ndërkaq, ka dalë edhe “Exit Poll”-i i parë për zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Kosovë.

Sipas këtij Exit Polli të publikuar nga Gazeta Express në Komunën e Prishtinës do të ketë balotazh ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Rezultatet e “Exit Poll”-it

44.5 %, Arben Vitia, Lëvizja Vetëvendosje

20.9 % Uran Ismaili, Partia Demokratike e Kosovës

26.5 % Përparim Rama, Lidhja Demokratike e Kosovës

2.2 Daut Haradinaj, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës