475 infektime të reja me Covid, 198 vetëm në Tiranë

Gjashtë persona kanë humbur jetën pas infektimit me Covid 19 gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri.

Viktimat janë tre qytetarë nga Fieri, të moshave 52-80 vjeç, një qytetar nga Kolonja 68 vjeç, një qytetare nga Lushnja 68 vjeçe dhe një qytetar nga Berati 70 vjeç.

475 qytetarë kanë rezultuar pozitivë nga 3.244 testime të kryera.

198 qytetarë kanë rezultuar pozitiv në Tiranë, nga 24 qytetarë në Fier, Durrës, 21 në Shkodër, 17 në Lushnje, nga 15 qytetarë në Vlorë, Sarandë, nga 14 qytetarë në Elbasan, Kamëz, 12 në Berat, 10 në Divjakë, nga 8 qytetarë në Kurbin, Krujë, nga 7 qytetarë në Korçë, Dimal, nga 6 qytetarë në Lezhë, Librazhd, nga 5 qytetarë në Gjirokastër, Kukës, nga 4 qytetarë në Kavajë, Gramsh, nga 3 qytetarë në Skrapar, Tepelenë, Mallakastër, Tropojë, Has, Vau i Dejës, nga 2 qytetarë në Pukë, Mirditë, Shijak, Vorë, Rrogozhinë, Himarë, Përmet, Pogradec, Peqin, nga 1 qytetar në Cërrik, Poliçan, Kuçovë, Kolonjë, Devoll, Maliq, Finiq, Konispol, Delvinë, Selenicë, Patos, Roskovec, Dibër, Fushë-Arrëz, Malësi e Madhe.

Janë 7,360 pacientë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 169 pacientë, nga të cilët 20 janë në gjendje më të rënduar shëndetësore.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 657 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 164,524 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë apelon për vaksinimin e qytetarë për t’u mbrojtur nga koronavirusi.

Statistika (09 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 475
Të shëruar në 24 orë 657
Të shtruar në spitale 169
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 3244

Testime totale 1,234,808
Raste pozitive 174,643
Raste të shëruara 164,524
Raste Aktive 7360
Humbje jete 2,759

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3268
Durrës 864
Fier 707
Shkodër 610
Vlorë 389
Elbasan 353
Lezhë 291
Gjirokastër 222
Berat 216
Kukës 157
Korçë 148
Dibër 135