Përmbytjet në Alabama/ 4 të vdekur, automjete të zhytura në ujë

Shirat e dendur në Alabama shkaktuan ngritjen e nivelit të përrenjve dhe përmbytje duke çuar në vdekjen e të paktën  4 personave.

Në një konferencë shtypi, kryetari i Hoover, Frank V. Brocato tha: “Unë kurrë nuk kam parë përmbytje të tilla. Sasia e shiut që ra dje, nuk ka asnjë sistem që mund ta përballojë atë”.

Shteti po përjeton reshje të forta shiu që nga e shtuna, me përmbytjet që arritën kulmin e tyre të mërkurën në mbrëmje. Qytetet Pelham, Helena dhe Hoover në Qarkun Shelby, në jug të Birminghamit, u goditën më shumë, raportoi Granthshala News.

Në njoftimin e tij në Twitter, Shërbimi Kombëtar i Motit në Birmingham tha të mërkurën se reshjet e mëdha të shiut rezultuan në përmbytje ekstreme, të shpejta – me reshje shiu deri në 30 centimetra. Departamenti i Zjarrit në Pelham paralajmëroi banorët që të qëndrojnë larg ujërave të përmbytjes, duke përcjellë raporte nga policia dhe zjarrfikësit në terrenin e rrymave të shpejta.

Autoritetet kanë thënë se në mesin e të vdekurve ishte një vajzë 4-vjeçare e cila ishte bllokuar kur automjeti në të cilin ajo ishte u përfshi nga përmbytjet në verilindje të Alabamës.

Departamenti i Zjarrfikjes tha se një grua dhe një fëmijë tjetër, të cilët kishin qenë në makinë me vajzën, u shpëtuan pasi u gjetën të kapur në një pemë në majë të minivanit të fundosur.