617 raste të reja me COVID/ 7 humbje jete, mes tyre një 41-vjeçare

Shtatë qytetarë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në vendin tonë, mes tyre edhe një 41-vjeçare nga Kruja.

Në 24 orët e fundit janë kryer 3507 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 617 qytetarë.

207 raste janë në Tiranë, 53 në Shkodër, 33 në Fier, 28 në Lushnje, 25 në Elbasan, 22 në Durrës, nga18 raste në Sarandë, Krujë, 17 në Vlorë, nga 14 raste në Kukës, Kamëz, Vorë, 11 në Berat, nga 10 raste në Korçë, Patos, Dibër, nga 9 raste në Kurbin, Pogradec, Kuçovë, 8 në Gjirokastër, nga 7 raste në Dimal, Gramsh, nga 6 raste në Memaliaj, Lezhë, 5 në Peqin, nga 4 raste në Librazhd, Shijak, nga 3 raste në Poliçan, Skrapar, Kolonjë, Selenicë, Mallakastër, nga 2 raste në Fushë Arrëz, Mirditë, Rrogozhinë, Divjakë, Tepelenë, Devoll, Cerrik, nga 1 rast në Këlcyrë, Përmet, Dropull, Delvinë, Roskovec, Klos, Mat, Kavajë, Tropojë, Has.

Janë 8396 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 178 pacientë, nga të cilët 34 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 shtatë qytetarë: 1 qytetare nga Kruja 41 vjeçe, 1 qytetar nga Durrësi 43 vjeç, 1 qytetare nga Kavaja 59 vjeçe, 1 qytetare nga Devolli, 62 vjeçe, 1 qytetar nga Lezha 79 vjeç dhe 2 qytetarë nga Elbasani të moshave 78-88 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 869 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 161,497 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (05 Tetor 2021)

Raste të reja ditore        617

Të shëruar në 24 orë      869

Të shtruar në spitale       178

Humbje jete në 24 orë     7

Testime ditore                 3507

Testime totale              1,220,300

Raste pozitive               172,618

Raste të shëruara           161,497

Raste Aktive                     8396

Humbje jete                     2,725

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             3713

Durrës             924

Fier                  730

Shkodër          656

Vlorë               499

Elbasan           458

Lezhë              336

Berat               328

Gjirokastër      220

Kukës              189

Korçë              182

Dibër               161