Ulet numri i rasteve të reja, 5 viktima nga Covid në vend

207 persona janë konfirmuar pozitivë me Covid 19 nga 3067 testime të kryera gjatë 24 orëve të fundit në vend.

Rastet e reja janë të shpërndara në bashki si më poshtë:
119 në Tiranë, 13 në Lushnje, 11 në Durrës, 9 në Fier, 8 në Sarandë, nga 5 raste në Tepelenë, Përmet, Vlorë, 4 në Kamëz, nga 3 raste në Has, Tropojë, Gjirokastër, nga 2 raste në Librazhd, Mallakastër, Kavajë, Vorë, Krujë, Kurbin, nga 1 rast në Kukës, Lezhë, Mirditë, Konispol, Libohovë, Peqin, Gramsh.

5 qytetarë kanë ndërruar jetë: 3 qytetarë nga Tirana të moshave 45-74 vjeç, 1 qytetare nga Elbasani 65 vjeçe, 1 qytetar 71 vjeç nga Durrësi.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 185 pacientë, nga të cilët 38 janë në gjendje më të rënduar.
Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë 8655 pacientë aktivë me Covid 19 në të gjithë vendin.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Janë shëruar 498 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 160.628 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (04 Tetor 2021)

Raste të reja ditore – 207

Të shëruar në 24 orë – 498

Të shtruar në spitale – 185

Humbje jete në 24 orë – 5

Testime ditore – 3067

Testime totale – 1,216,793

Raste pozitive – 172,001

Raste të shëruara – 160,628

Raste Aktive – 8655

Humbje jete – 2,718

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë – 3847

Durrës – 906

Fier – 733

Shkodër – 654

Vlorë – 543

Elbasan – 474

Berat – 370

Lezhë – 335

Gjirokastër – 233

Korçë – 203

Kukës – 185

Dibër – 172