Rriten tensionet në veri të Kosovës/ Flakë dhe granata në komunat me shumicë serbe

Jarinja dhe Bërnjaku, dy pikat kufitare në veri të Kosovës, për të gjashtën ditë vijojnë të jenë të bllokuara  nga protestuesit serbë.  Në 2 prej komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës tensionet janë përshkallëzuar gjatë natës së kaluar.

Qendra e Regjistrimit të Automjeteve në Zubin Potok është djegur nga serbët të cilët nuk po e pranojnë reciprocitetin për targat. Serbët kanë hedhur granata dore edhe në Qendrën e Regjistrimit në Zveçan, por që nuk kanë arritur ta djegin. Policia ka dalë në vendngjarje, teksa raportohet për tensionim të situatës. Po ashtu serbët kanë paralajmëruar edhe djegien e Qendrës së Regjistrimit në Leposaviç.

Ministri i Brendshëm i i Kosovës Xhelal Sveçla i ka quajtur akte kriminal me elemente terroriste këto ngjarje.  Ndërkohë që fyes ka qenë reagimi nga Serbia. Ministri i Brendshëm serb, Aleksander Vulin, ka  ka fyer kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, duke e quajtur “budalla që do luftë”.