283 pacientë aktivë me COVID në vend/ 16 raste të reja

16 raste të reja më Covid janë regjistruar ditën e sotme, ndërsa fatmirësisht asnjë nuk ka humbur jetën.

Aktualisht janë 283 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin dhe në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 11 pacientë.

Nisur nga konfirmimi i qarkullimit të variantit Delta në Shqipëri, teksa u konfirmuan 21 mostra pozitive, Ministria e Shëndetësisë vjen me një apel për të gjithë qytetarët: Të vaksinohen sa më parë, për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm!

Nga 2760 testime kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 16 qytetarë, në këto bashki: 4 raste në Elbasan, 3 në Tiranë, nga 2 raste në Lezhë, Kavajë, nga 1 rast në Durrës, Korçë, Kukës, Has, Lushnje”, thuhet në njoftimin e policisë.

13 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,152 që nga fillimi i epidemisë.

“Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Varianti Delta i infeksionit Sars-Cov2 është varianti më i transmetueshëm, ndaj respektimi i masave të distancimit fizik, vendosja e maskave në ambientet e brendshme dhe higjiena, janë thelbësore për kufizimin e përhapjes së virusit”, shkruan ministria.

Statistika (26 Korrik 2021)

Raste të reja ditore 16

Të shëruar në 24 orë 13

Të shtruar në spitale 11

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 2760

Testime totale 880,100

Raste pozitive 132,891

Raste të shëruara 130,152

Raste Aktive 283

Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 100

Elbasan 34

Kukës 31

Vlorë 26

Lezhë 25

Durrës 19

Shkodër 16

Fier 15

Berat 7

Korçë 7

Gjirokastër 3