Monday, December 4, 2023

Kultura

“Enigma”, diamanti i zi më i madh në botë del në ankand

Shtëpia britanike e ankandeve Sotheby’s ka nxjerrë në ankand diamantin e zi më të madh në botë. Diamanti i zi 555,55 karat i emërtuar “Enigma”,...

“Tinka Kurti – Ditari i një bashkëshorti”, botimi me rrëfimet e rralla të Artistes së Popullit

“Tinka Kurti – Ditari i një bashkëshorti” është një botim i veçantë, mes ditarit dhe albumit fotografik, i sjellë me shumë finesë për lexuesin...

“Zgjoi” më pranë nominimit për Oscar

Filmi artistik nga Kosova, “Zgjoi” (Hive) me regji të Blerta Bashollit është futur në listën e ngushtë për nominim për Çmimin prestigjioz Oscar. “Zgjoi” bën...

DW: Dostojevski zbërthyesi i shpirtit njerëzor

Fjodor Dostojevski 200 vjet pas lindjes është më aktual se kurrë. Kështu mendon shkrimtari rus Viktor Jerofejev për jetën e bashkëatdhetarit të tij të...

Aktiviteti te “Sarajet e Toptanëve”, promovohet libri i ish-presidentit amerikan, Barack Obama

Në “Sarajet e Toptanëve”, ish-rezidenca e parë amerikane në Shqipëri, u prezantua këtë të enjte në mbrëmje libri i ish-presidentit të SHBA-së, Barack Obama. Ceremonia...

Sekretet e Helenës në studion muze të Ismail Kadaresë! Dhurata e fejesës që zbardh misterin e origjinës hebreje të shkrimtarit të madh

E shndërruar në një muze, shtëpia e Ismail dhe Elena Kadare është kthyer në një udhërrëfyes të jetës së çiftit të njohur. Ekspozita e...

Himni dhe Asdreni/ BSH prezanton dy prerje të serisë së re të kartëmonedhave

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka prezantuar ditën e sotme dy prerje të serisë së re të kartëmonedhave. Bëhet fjalë për kartëmonedhën...

Peza paralajmëron një verë të nxehtë: Media, oligarkë dhe niveli i Berishës do të jenë emrat e radhës që do të shpallen “non grata”...

Analisti Alfred Peza ka paralajmëruar se kjo verë do të jetë e nxehtë sa i përket lëvizjeve të Amerikës ndaj Shqipërisë për shpalljen “non...

Ambasadorja Kim takohet me të riun që e quajti “kineze”: U çudita kur më tregoi se si Enver Hoxha…

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim është takuar ditën e sotme me Fisartin, komentuesin që e quajti “kineze”, disa ditë më parë. Lajmin e ka bërë...

Largimi i Ruçit nga politika, Koçi: Është një shembull që fatkeqësisht mungon, përvoja e tij vlerë e madhe

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi nga Fieri ka dhënë një opinion të tij për largimin e Gramoz Ruçit nga politika, ku ka thënë se...

Të Fundit