280 raste aktive me COVID në vend/ 22 të infektuar dhe asnjë humbje jetë në 24 orët e fundit

Numri total i arteve aktive në vendin tonë ka shkuar në 280 pas 22 rasteve të reja me COVID të regjistruar në 24 orët e fundit.

Nga 4,078 testime kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 22 qytetarë, në këto bashki: 4 raste në Elbasan, 3 raste në Tiranë, Kurbin, Kukës, 2 raste në Lezhë, Gjirokastër, Dimal, 1 rast në Kavajë, Vlorë, Fushë- Arrëz.

Prej ditësh nuk ka humbje jete në vendin tonë nga koronavirusi, ndërsa në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 9 pacientë.

Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,139 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë këshillon që të gjithë të vaksinohen pas konfirmimit zyrtar se në vendi n tonë po qarkullon varianti delta, i cili është shumë i transmetueshëm.

“Nisur nga konfirmimi i qarkullimit të variantit Delta në Shqipëri, MSHMS apelon qytetarët të vaksinohen sa më parë, për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Varianti Delta i infeksionit Sars-Cov2 është varianti më i transmetueshëm, ndaj respektimi i masave të distancimit fizik, vendosja e maskave në ambientet e brendshme dhe higjena, janë thelbësore për kufizimin e përhapjes së virusit. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127”, shkruan ministria.

Nga 879,340 testime në vendin tonë që nga fillimi i përhapjes së COVID kanë rezultuar pozitivë 132,875 qytetarë.

Numri i personave që kanë ndërruar jetë duke humbur luftën me armikun e padukshëm është 2,456.

Statistika (25 Korrik 2021)
Raste të reja ditore 22
Të shëruar në 24 orë 14
Të shtruar në spitale 9
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 4078
Testime totale 879,340
Raste pozitive 132,875
Raste të shëruara 130,139
Raste Aktive 280
Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 98
Elbasan 30
Kukës 29
Vlorë 26
Lezhë 26
Durrës 18
Shkodër 17
Fier 14
Berat 13
Korçë 6
Gjirokastër 3